Velikonoce v cizině

Zvyk „pomlazování" žen pomlázkou spletenou z vrbových proutků je téměř výhradně středoevropská záležitost - kromě Česka podobná tradice existuje už jen na Slovensku a v některých částech Polska.

Ve většině zemí západní Evropy a v USA se praktikuje schovávání sladkostí a drobností na zahradě, kde je děti a často i dospělí hledají. Tyto sladkosti nebo vajíčka jim tam schovává velikonoční zajíček. Některé děti mu na zahradě nechávají mrkev.

V Austrálii je zajímavou tradicí výroba papírových kloboučků. Děti je pak různě zdobí .Pak nastává slavnostní průvod ulicemi. Tato tradice je i v Británii, ale s tím rozdílem, že Britové vítají jaro, kdežto Australané začínají podzim.

Ve Finsku chodí koledovat děti převlečené za čarodějnice, v Norsku se o svátcích vžila tématika vražd, takže televize vysílají detektivky a v novinách vycházejí články, v nichž čtenáři hledají pachatele.

Ve Francii
se Velikonoce slaví v rodinném kruhu u svátečního stolu. Servíruje se jehněčí a vepřové maso, pokrmy z vajec - specialitou je vaječná omeleta s houbami. Vše se zapíjí vínem.

Ve Španělsku
jsou velice velmi duchovní. Státní svátek je i Velký pátek.

V některých zemích, jako jsou například Filipíny, jsou Velikonoce spjaté s krvavými průvody. Ve státech Střední a Jižní Ameriky se konají rozsáhlá procesí za mohutné účasti věřících.

V Rusku
se slaví Velikonoce se zpožděním, protože se pravoslavná církev drží starého juliánského kalendáře.

 

Zdroj: www.novinky.cz

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse