Small talk

Umění mluvit o ničem aneb pravidla small talk

Konverzace Small talk k nám přišla počátkem devadesátých let z Ameriky jako úplná novinka. Překlad „malý, vlastně nevýznamný hovor". Jeho hlavním účelem je odstranit bariéry mezi lidmi. Dnes běžně používaný zejména na recepci, obchodních setkáních či firemních večírcích. V Anglii se small talk používá při komunikaci mezi přáteli i neznámými lidmi.

Nejčastější chyby při small talku aneb už žádné faux pas

Chybou je pokud se s cizími lidmi bavíme o osobních problémech ( rodina, vztahy s partnerem, zdraví, finanční odměny, mzda ) nebo vedeme při konverzaci monolog (samomluva).

„ povídání o ničem" má svá pravidla

1. žádné soukromé záležitosti
Vyhněte se soukromým dotazům. Neřešte soukromé záležitosti. Obchodního partnera nezajímá, jak vám to klape s partnerem apod. - mohlo by to zabránit např. v uzavření obchodu.

2. Žádné rozsáhlé témata
Cílem small talku je seznámit se s co největším počtem lidí, promluvit s nimi, zanechat dobrý dojem, navázat obchodní kontakty- vizitky.

3. Žádné negace
Komunikace musí být neutrální, a svůj vyhraněný názor si nechte raději pro sebe. Svou negativní reakcí

4. Žádné rozpaky
Nachystejte si běžná společenská témata jako je počasí, životní prostředí, informace o městě a lokalitě ve které se zrovna nacházíte, nebo bydlíte. Nevyhýbejte se ano tématům jako je historie, umění, politika, ale vyvarujte se těch
kontroverzních.

Zdvořilý buďte ale nejen na manažery a ředitele velkých firem, ale i na sekretářky a ostatní zaměstnance.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse