Shii-take (Lentinus edodes)

Shii-take "houba z dubu" (Shii=dub; take=houba) česky houževnatec jedlý

Je dřevokazná houba původem z Číny. Shii-take je po žampionech nejrozšířenější a nejvíce pěstovanou houbou. Je využívána jako potravina.Požívají se v asijské a evropské kuchyni do polévek, omáček, k masu. Zvlášť výtečná je její kombinace s kuřecím, králičím a rybím masem. Je velmi aromatická a chutná, velmi dobře se přenáší její aroma a kořeněná chuť. Můžeme je dusit, smažit, grilovat, fritovat, zapékat a případně i udit. Při dušení houby podléváme jen minimálně, aby vynikla jejich jedinečná chuť. Houby můžeme smažit přírodně, ochucené pouze kmínem a solí, nebo obalované jako řízek. Při využití sušených hub, je třeba nechat je před další úpravou nabobtnat v horké vodě. V asijské kuchyni je předem naloží do sojové omáčky zředěné vodou.

Funguje také jako přírodní lék. Název shii také je překládán jako „elixír života" nebo též „houba dlouhověkosti". Pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi a dokáže snížit krevní tlak. Preventivně působí proti nádorovým onemocněním a zvyšuje obranyschopnost organismu. Jednou z těchto prospěšných látek je LENTINAN (V Japonsku se běžně používá u pacientů s rakovinou žaludku a úspěšně byl využit u pacientek po operaci prsu)

Pěstování:
Ke svému růstu potřebuje specifické podmínky jako je dostatečná vlhkost, dostatek světla a tepla a skladba substrátu. Pro pěstování se používá dřevo listnatých stromů ( nejlépe dubu, buku), asi dva měsíce po poražení. Kmen se navrtá a do otvorů se vkládá sadba. Takto můžeme houby sklízet tři až šest let. Začít pěstovat Shii-take lze celoročně.Houba shii-take roste volně v přírodě ve vlhkých subtropických lesích jihovýchodní Asie (Japonsko, Čína, Korea). Dříve bylo pěstování shii-take rozšířeno hlavně v Asii, ale dnes se houba šíří zejména kvůli jejím zdraví prospěšným účinkům dále i do Severní Ameriky a Evropy.

Shii-take mají světle hnědý až hnědý klobouk, někdy s bílými skvrnami. Velikost průměru klobouku je v rozmezí 1až 10cm.

zdroj:www.inzahrada.cz, www.vareni.cz, www.kfki.hu( obrázek)

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse