Dýně

 

Dýně je lidový název nejčastěji pro tykev turek nebo tykev velkoplodou. Jedná se o jednoletou popínavou rostlinu. Pochází z Latinské Ameriky a do Evropy se dostala koncem 15.století. Dýně se řadí mezi zeleninu. Obsahuje 90% vody a některé důležité minerály jako sodík, draslík, hořčík nebo železo. Plodem je bobule různého tvaru. Oranžové zbarvení některých druhů dýní způsobuje lutein, alfa a beta karoten - provitamíny vitamínu A.

Dýně je symbolem amerického svátku Halloween-je svátek, který se slaví 31. října, většina dětí se obléká do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu nebo Vám něco provedu) a „koledují" o sladkosti

Dýně Hokaido na rozdíl od klasické dýně dorůstá menších rozměrů v průměru okolo 10-30centimetrů, 0,7-2,5kg.K sehnání je v obchodech zdravé výživy a v supermarketech. Dostání v bio kvalitě. Má žlutou, sytě oranžovou někdy zelenou nebo žíhanou barvu. Semen obsahují velké množství zinku. Má velmi dobrou chuť přirovnatelnou k chuti brambor či pečených kaštanů. Skladují se na suchém, chladném místě. Čím déle je uskladněna, tím vyšší má obsah vitaminů a cukru. Při použití se neloupe, při vaření či pečení slupka brzy změkne. Semínka se odstraňují. Dýně pochází z japonského ostrova Hokkaido. Sem byla dovezena z Nové Anglie. Při nákupu dýně Hokaido si dobře vybírejte. Zralá dýně by měla být pevná a sytě zbarvená, slupka by měla být tvrdá a hladká. Nedozrálé dýně nemají chuť, příliš staré dýně jsou moc vláknité a bledé.

Pozitivně působí při onemocnění žaludku, sleziny a slinivky břišní. Dužnina má močopudné a žlučopudné účinky. Pomáhá proti hlístům, roupům, škrkavkám. Při potížích s prostatou se využívají dýňová semínka, která se jí loupaná


Dýně Hokaido se hodí na polévky, omáčky, do nádivky, jako příloha místo brambor, můžete ji grilovat, zapékat, dělat z ní marmelády nebo buchty.

Jakou dýni koupit?
Lepší jsou dýně těžké, které obsahují více dužiny. Příliš lehká dýně může být jen plná semínek nebo být vyschlá. Zralost dýně poznáte podle malých suchých prasklin, které se tvoří na stonku a podle tvrdosti slupky, která je oproti nezralým plodům navíc matná.


Pěstování: Dýně jsou jednou z nejméně náročných rostlin, které lze pěstovat na zahradě. K jejich růstu postačí dobře zavlažovaný kompost. Rostlinky si můžeme předpěstovat ze semen, ale většinou se doporučuje přímý výsev od poloviny května. Dýně je velmi náročná na dostatek závlahy a dostatek světla. Sklizeň dýní probíhá na podzim

Využití v kosmetice:
Pasta na odstraňování pih (Dvě polévkové lžíce mletých dýňových semen smícháme s jednou lžičkou mandlového oleje, umícháme pastu a tu naneseme na pihy. Po třiceti minutách působení ji dobře spláchneme vodou).

Zdroj:www.bio-life.cz,www.i.lidovky.cz

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse