Se psem v MHD a vlaku

Pokud cestujete s vašim čtyřnohým miláčkem, tak to před nástupem do dopravního prostředku vyvenčete. Předejdete tím trapné situaci.

Při cestě autobusem, zvažte možnost nevolnosti vašeho psa (léky proti nevolnosti). Pohodlnější pro vašeho psa i vás je cesta vlakem než autobusem. Mají zde více prostoru a čerstvého vzduchu. Je zde větší šance, že budete ve vagónu sami nebo s dalším psem. To přispívá ke klidnější atmosféře.

Mějte při ruce vlhčené ubrousky pro případ nehody, kdy je nutno uklidit následek nevolnosti vašeho psa.

Vezměte sebou pro psa vodu, která je pro něj na cestách nutná.

Pro případ, že pes vykoná velkou potřebu v prostorách nádraží apod. vezměte igelitové sáčky.

V případě, že vašeho čtyřnohého miláčka přepravujete v přepravce, dejte mu na dno ručník, deku, podložku - nebude mu to klouzat a bude se cítit více v bezpečí. Zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu.

Přepravku neumisťujte pod okno - slunce, průvan.

Podmínky přepravy jednotlivých přepravců:

České dráhy

  • V doprovodu cestujícího a pod jeho přímým dohledem
  • Zvířata nesmí poškodit a znečistit cestující a vozidlo. Nesmí ohrozit bezpečnost a zdraví osob, nesmí být ostatním cestujícím na obtíž.
  • Pes musí mít nasazen bezpečnostní náhubek, je držen na vodítku na krátko a nesmí být přepravován na sedadle.
  • Vodící pes nevidomého držitele průkazu ZTP/P nelze jeji z přepravy vyloučit ani jeho přepravu odmítnout.
  • Živá zvířata může cestující přepravovat ve vozidlech pouze ve schránkách s nepropustným dnem. Bez schránky lze přepravovat pouze psa. Výjimkou je metro, kde pes musí být přepravován ve schránce. Pes bez schránky musí mít při převozu nasazen náhubek a musí se držet na krátkém vodítku.

Podmínky dopravců se mohou v jednotlivých krajích lišit. Předem si zjistěte důvody, kdy vás může dopravce odmítnout se psem ( kočárek v autobuse, další přepravující pes apod.).

Zdroj: Dopravní podnik hlavního města Prahy

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse