Etika společenských akcí

Taneční mají za úkol naučit účastníky základům společenského tance a chování ve společnosti.

Maturitní plesy jsou vždy pro uzavřenou společnost lidí, zejména se jedná o pozvané hosty maturantů z řad rodin a kamarádů. Oblečení pro muže smoking či černý oblek. Ženy večerní toaleta či večerní šaty. Maturantky mají velkou večerní toaletu. Maturitní ples má dvě části. První část je spojena se slavnostním nástupem maturantů, šerpování, proslov a poděkování pedagogům a rodičům, přípitek, sběr mincí, tanec s rodiči, fotografování. Druhá část je určena všem účastníkům. Kapela by měla být vhodně zvolena, díky věkové rozdílnosti všech zúčastněných.

Plesy jsou přístupné všem zájemcům. Kapela hraje široký repertoár. Hraje se po blokách, pak následuje pauza pro občerstvení a na konverzaci. Hlavním cílem je pobavit se a zatancovat si. Pánské oblečení smoking či černý oblek. Dámy volí malou večerní toaletu či večerní šaty.

Plesy gala jsou nejvyšší formou společenské zábavy. Vstup pouze pozvaní hosté na základě pozvánky. Pánské oblečení smoking či frak. Dámy velká večerní toaleta či dlouhé šaty doplněné o rukavice. K tanci a poslechu hraje orchestr hrající všechny žánry společenského tance. Cílem je těchto gala večerů je navázat společenské styky, zábava a tanec. Plesy končí kolem druhé hodiny ranní.

Taneční zábavy lidového rázu jsou určeny pro širokou veřejnost za účelem tance, zábavy a bývá zde i tombola. Kapela hraje i směsi různých tanců. Je zde možnost i hrát na přání hostů. Zúčastnění přicházejí ve většině případů na uvedenou dobu zahájení, odcházejí v pozdních nočních hodinách. Oblečení je doporučené ve stylu vycházkového rázu. V některých případech je možné využít kroje, uniformy nebo stylové oblečení. V každém případě musí být oblečení čisté, nemělo by zapáchat (potem, kouřením), být zmačkané, obuv vždy vyčištěná.

Diskotéka je určitý druh taneční zábavy určený především pro mladší veřejnost. Podle svého vkusu si volte oblečení. Vše záleží také na druhu odehrávané hudby ( disko, dance, rap, techno, haus, oldies, rock). Tanec nemá předepsané kreace, všichni tančí dle vlastních pocitů. Důležité je při tancování držet se rytmu, toho základního tempa, které slyšíte. Netancujte příliš strnule, snažte se být uvolnění. Existuje mnoho tanečních stylů, které lze využít na diskotéce. Zmíníme např. Tecktonik ( v českých zemích je tento styl na počátku, ale v klubech se s ním lze setkat. Při tanci se jedná o spojení stylu hip hopu, techna a electra. Tanečník si může vymýšlet i vlastní taneční prvky. Tecktonic má také svůj styl oblékání. Většinou jde o oblečení vycházející z punku s futuristickými prvky a gotickými účesy), RnB nebo hip hop, Shuffle (tanec má základní kroky, které se opakují a k nim se připojuje celá řada kicků .Pro zlepšení efektů se používá speciální oblečení zejména zaměření na kalhoty). Diskotéky se mohou zaměřit na programové vstupy. Atmosféra je v duchu světelných, laserových efektů. Oblečení tedy volíme dle charakteru akce. Volíme především oblečení pro volný čas. Dámy volí především sexy šaty v metalických odstínech s přízdobou flitrů a třpytivých ozdob. Barva vládne zlatá. K dostání jsou v této barvě nejrůznější kousky oblečení od sukně po topy, šperky. Pokud nejste příznivcem zlaté barvy, zvolte klidně i odlesky stříbrné. Všechny blyštivé kovy jsou v kurzu a móda jim dává zelenou. Naprosto skvělé je vyrazit v kožených modelech. Jen přihlédněte na to, že dokonale kopírují siluetu vašeho těla. Dokáží odhalit vaše nedostatky. Vládnou leopardí a tygří vzory, které se drží na špici trendů už několik sezón. Správně zvolte i obuv. K botám na vysokém podpatku slaďte psaníčko. Nikdy si k tomuto druhu bot neberte velkou kabelku. Dopustili by jste se módního faux pasu.Chování na diskotékách by mělo odpovídat základům etikety, především ve vztahu k dívkám.

Svatební hostiny k poslechu a tanci hraje malá hudební skupina. K tanci je vyhrazen taneční prostor, který bývá malý. Nejde především o tanec a o zábavu, ale o společenský kontakt. První tanec patří novomanželům. Poté by si novomanželé měli zatančit s rodiči svého protějšku a poté se svými rodiči. Slavnostní přípitek provádí tatínek nevěsty, poté tatínek ženicha a poté jeden ze svědků. Proslov nemá být příliš dlouhý. Oblečení volíme dle charakteru dané akce. Svatebčané by měli vědět, jestli jdou na velkou či malou svatbu a podle toho zvolit oblečení. Podle svatební etikety by otcové a svědci měli by být sladěni s ženichem. Dámy si mohou obléci na velkou svatbu slavnostnější šaty, na menší svatbu je vhodný kostýmek či decentní kratší šaty. Budoucí manželé mohou požádat své hosty o sladění do určité barvy, aby ladily s barvami novomanželů.

Taneční bary, vinárny k tanci hraje menší skupina hudebníků či reprodukovaná hudba. Cílem je dobře se pobavit a uvolnit. Oblečení volíme dle dané akce.

Firemní akce, rauty oblečení volíme dle charakteru dané akce. Odehrávají se za účelem společenské zábavy, konzumace jídla a pití.

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse