Cuketa

 

Cuketa, jako kultivar tykve obecné, je u nás velmi hojně pěstovaná zelenina, jejíž popularita se v naší kuchyni neustále zvětšuje. Skýtá totiž celou řadu nejrůznějších uplatnění. Přitom je si navíc udržuje pověst zdravé a dietní ingredience.

Jak chutná?

Plod cukety má velmi jemnou chuť, sama syrová se tak většinou nekonzumuje. Na rozdíl od jiné zeleniny, ale snadno přebírá chuť jiných přísad. Je vhodné ji tak kombinovat s nejrůznějšími přísadami, která mají výraznou chuť.

Jak se připravuje?

Syrová cuketa se dá použít do nejrůznějších salátů. Skvěle cuketa chutná v kombinaci s další zeleninou, jako jsou rajčata, okurka nebo paprika a přelitá jogurtovou zálivkou s bylinkami. Častěji se však konzumuje tepelně upravená. Můžeme ji smažit, zapékat, dusit, grilovat, vařit, nakládat atd.

Asi nejpopulárnější formou úpravy jsou tzv. cukeťáky (bramboráky z cuket), které se připraví z nastrouhané cukety přidáním trochy mouky, mléka, cibule, vajíčka a koření. Velmi oblíbené jsou však i smažené cukety v těstíčku nebo cukety na grilu. Díky své jedinečné chuti lze pak cukety využít i při přípravě sladkých moučníků, nejčastěji cuketové buchty. Vyzkoušet ale můžete i další recepty z cukety, které naleznete například na webu Recepto.cz.

Kromě plodu se dá z cukety konzumovat i květ, který se připravuje nejčastěji jako plněný. Tato úprava však u nás není příliš k vidění.

Čím je prospěšná?

V první řadě je nutné zmínit, že cuketa obsahuje až 90 % vody. Kromě toho ale obsahuje také spoustu vlákniny a důležité stopové prvky, které z ní dělají doslova kuchyňský poklad. Slupka cukety obsahuje velké množství vitaminu A a E. Celé plody se pak kromě těchto vitaminů mohou chlubit obsahem hořčíku, fosforu, draslíku, vápníku, zinku nebo mědi.

Právě díky tomuto jedinečnému složení a nízkému počtu kalorií je cuketa vhodná pro hubnutí a nejrůznější zdravé diety. Využít ji můžete i při detoxikaci organismu, protože látky obsažené v cuketě stimulují činnost ledvin a tím podporují odstraňování toxických látek. Vláknina pak napomáhá správné činnosti střev a vitamin A obnově střevní sliznice.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse