C

Caban - sportovně mladistvý plášť ve zkrácené délce, bohatě štěpovaný. Svým řešením připomíná plášť francouzských námořníků.

Cape - plášťový přehoz, často s rozparky pro ruce, s kapsami a opatřený kapucí.

Capri - dámské kalhoty inspirované kalhotami italských rybářů - v polovině minulého století je vytvořil návrhář Emilio Pucci. Zkrácený (3/4) střih úzkých nohavic má na lemu malý rozparek.

Cassier (kesijé) - pokladní

Casual - nedbale uvolněné oblečení pro volný čas. Dnes se tento styl připouští i na některé společenské akce. V tom případě ale "casual" musí mít osobitou elegantní formu. Casual day znamená pro oblečení tzv. neformální den.

Catsuit - jde o body spojené s legínami, tedy v podstatě kombinéza z pružného materiálu.

Církevní protokol - upravuje hierarchické uspořádání uvnitř konkrétní církve.

Club steak (klab stejk) - minutka z roštěnce s kostí

Coffebreak (kofíbrejk) - přestávka s občerstvením

Coctail (koktejl) - míšený nápoj

Coctail party (koktejl párty) - společenské setkání

College-styl - sportovně elegantní styl převzatý u amerických univerzitních College. Je pro něj typická košilová halenka, skládaná sukně, blejzr, pulovr s véčkovým výstřihem a twinset. V evropské módě dostal zelenou od počátku 50. let, na začátku 21. století se do módy vítězně vrátil.

Cool (kůl) - velmi současný (vzhled)

Coordinates - soupravy a jednotlivé kusy jedné kolekce, které se dají vzájemně kombinovat.

Coté de boeuf (koté d bef) - hovězí kotlet

Couture - oděvy z ušlechtilého materiálu ručně šité na míru podle individuálních návrhů tvůrce.

Couturier - módní tvůrce, umělecký vedoucí modelových salonů, vytvářející zásadní módní směr salonu (šéfnávrhář, hlavní návrhář).

Couvert (kuvér) - přirážka, prostřední pro jednu osobu

Cravate blanche (fran.), vhite tie (angl.) - označení na pozvánce například k účasti na banket, kdy je předepsaný jako společenský oděv frak pro pány a velká večerní toaleta pro dámy.

Cravate noire (franc.), black tie (angl.) - označení na pozvánce například k účasti na recepci, kdy je předepsaný jako společenský oděv smoking pro pána a malá večerní toaleta pro dámy.

Crossdressing - nápiditý koktejl, který na jednom oblečení mixuje sportovní styl s elegancí a kombinuje kontrastní prvky napříč současnými i minulými módními styly.

Cumberland sauce (kambrlend sos) - studená omáčka ke zvěřině

Cut-outs - pojem vzniklý v 60. letech minulého století, označující efektní průstřihy na šatech, kalhotách i nerůzněji řešených živůtcích.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse