Bažant

Bažant je typické podzimní jídlo. Připravuje se různými způsoby, v Bádensku a Alsasku je například tradičně podáván se zelím, hrozny, bramborovou kaší a lehkou příchutí špeku.

Samička opeřence je šťavnatější než její mužský partner.

Co je dobré vědět

Přes obrovský požitek, který bažant může poskytnout, jej lze jen zřídka s čistým svědomím doporučit k objednání. V mnoha restauracích se totiž většinou nabízí chovné zboží: suché, tuhé, bez chuti. A navíc také nebývá pták připravován vcelku, ale podávají se jen prsa, která byla zakoupena ve velkoobchodě již naporcovaná.

Prosím dbejte této rady

Když si objednáte bažanta, ujistěte se, ž dostanete ptáka uloveného ve volné přírodě, který byl odstřelen v lovecké sezoně, tedy od září do ledna. Největší jistotu budete mít ve venkovských oblastech, kde kuchař, pokud není sám vášnivým myslivcem, má zaručeně spolehlivé dodavatele.

Jak se jí

O požívání tohoto opeřence platí to, co uvádíme v kapitole o kachně, a zcela podrobně je celý proces popsán pod heslem drůbež.

K tomu pijeme

Výběr vína záleží na způsobu přípravy pokrmu. K bažantu v lanýžové omáčce se nepochybně hodí elegantní Pomerol. Je-li naopak bažant servírován ve vlastní šťávě, doporučuje se dobrodružným povahám kvalitní burgundské bílé.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse