Aneta, Paschal/Paskal (Baylon)

V občanském kalendáři dnes najdeme Anetu, což je ve skutečnosti pouze francouzská zdrobnělina hebrejského jména Anna, jež znamená „milostná" či „milostiplná".
V církevním kalendáři dnes najdeme Paschala či Paskala. Jde o jméno la¬tinského původu s patrnými hebrejskými stopami (latinské paschalis má kořeny v hebrejském pesach). Podle toho by měl být Paškál „ten, kdo se narodí o Velikonocích".
Dnešním patronem je Paschal Baylon. Přišel na svět v chudé rodině 16. května 1540. Stalo se tak v Torrehemosa v Aragonii (Španělsko). Už jako dítě musel pomáhat rodině a sloužil u statkáře jako pasák. Školu nikdy nemohl navštěvovat, číst a psát se naučil zcela sám. Když bylo Paschalovi 17 let, uslyšel poprvé o františkánském řádu a styl života těchto řeholníků jej nadchl. Dal výpověď svému pánu, přestože ten jej chtěl adoptovat a učinit svým bohatým dědicem. Místo toho odešel do nejbližšího františkánského kláštera. Zde však byl hořce zklamán, neboť představený po něm žádal,aby několik roků dokazoval, že jeho touha stát se mnichem pramení skutečně z nitra jeho srdce. Když to nakonec dokázal, stal se z něho platný františkánský řeholník. Paschal Baylon zemřel v klášteře Villareal blízko Valencie 17. května 1592, na Hod Boží svatodušní, tedy o stejné slavnosti, jako se narodil. V roce 1936, za španělské občanské války, byly jeho ostatky zničeny.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse