Maracuja-Mučenka jedlá(Passiflora edulis)

 

Známá pod názvy Passionfruit, Passion-fruit, Granadilla
Maracuja je plod popínavé liány, vyžadující velký prostor. Původem z Brazílie. Vyskytuje se v tropických a subtropických oblastech. Maracuja má 3mm silnou, kožovitou pokožku. Plody dosahují hmotnosti až 2kg , jsou kulaté nebo oválné až 10cm v průměru. Mají fialovou barvu a jsou vyplněné velkým množstvím semen obalených žlutavou dužninou (arilem). Obsahující šťáva sladkokyselá, velmi příjemná a aromatická- připomíná meruňky či mango. Dodává nám asi 17%sacharidů, mnoho provitaminu A, vitaminy skupiny B a C, vlákninu. Pokud je slupka hladká a lesklá není zralá. V době zralosti je zvrásněná a nedrží svůj tvar.

Konzumace:
Plod podélně rozřízneme a rosolovitou hmotu vyjídáme lžičkou. Semínka uvnitř také konzumujeme.

Využití:
Vynikající je především pro přípravu osvěžujících nápojů nebo pohárů. Přidává se do ovocných salátů, koktejlů, marmelád, zmrzlin a do tropických džusů.
Žlutoplodá forma mučenky - plodí kyselé plody, které se zpracovávají právě na základy šťáv a přídavky do jogurtů /většinou meruňkových a broskvových/. Mučenka jedlá s fialovými plody, které se hodí na přímý konzum - buď jako doplněk čerstvých ovocných salátů, samotná dužnina mírně přislazená a doplněná třeba šlehačkou, případně po odstranění semen i základ pro mléčný koktejl.

Pěstování:
Rostliny se velmi dobře množí buď výsevem, nebo řízkováním. Mučenky kvetou zpravidla až druhým rokem.Rostlinné řízky zakořeňujeme při teplotě dvacet dva stupňů.V našich podmínkách ji můžeme vypěstovat v bytech, nebo v zimních zahradách. Zemina by měla být jílovitého charakteru. Od jara do podzimu by se měla přihnojit kombinovaným hnojivem. Mučenky potřebují dostatek vláhy a rošení. Dbáme, aby nevyschl kořenový bal, ale rostlinu nenecháme ani zamokřit. Má velice ráda světlo, ale v bytě by měla být umístěná na východ nebo na sever.

Existuje asi 400druhů mučenek.

  • Mučenka jedlá- maracuja
  • Mučenka obří
  • Mučenka pletní- pěstovaná zejména pro její léčivé účinky
  • Mučenka Corulea- okrasná
  • Mučenka Violacea- patří k nejkrásnějším svými růžovofialovými květy.
  • Mučenka citrina

Zdroj:http://exoticke-ovoce.coajak.cz, www.sublimefood.co.uk/(obrázek)

 

 

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse