Lyžování

  • Počátek lyží je spjat se sněžnicemi
  • Hrabě Harrach přivezl do Čech první lyže pro své dřevorubce, aby jim usnadnil chůzi ve sněhu
  • 1877 Josef Rösler Ořovský zakládá první lyžařský kroužek
  • Začátek 19.století Norovi Sondre Norheimovi vynálezce vázání ( uplatňuje se při zatáčení na sjezdovce)
  • Matyáš Žďárský (Čechorakušan) zdokonalil vázání tím, že je k botě pevněji připevnil. Tím zlepšil zatáčení.
  • 1924 vznik Mezinárodní lyžařské federace v městě Chamonix
  • 1967 vznik Světového poháru v alpském lyžování

Lyžování se řadí mezi zimní sporty a je zastoupeno na zimních olympijských hrách od roku 1936. Pro tento sport je nutná výbava: hůlky (u běžeckého lyžování vždy) a lyže. Ty obsahují lyžařské vázání připojené ke speciálním botám. Alternativou lyžování je snowboard ( jedna širší deska k níž jsou připojeny obě nohy).

Pravidla:

Ohleduplnost k ostatním lyžařům. Každý by se měl chvat tak, aby svým chováním neohrožoval ostatní lyžaře ve svém okolí.

Přizpůsobit rychlost terénu, aktuálnímu počasí( vítr, sníh, ostré sluneční paprsky) a stylu jízdy.

Zvolit si trasu tak, aby jste neohrozil jedoucího lyžaře před sebou.

Předjíždět můžete z jakékoliv strany, ale lyžaře kterého předjíždíte musí mít prostor pro všechny vaše pohyby. Přednost má vždy ten slabší lyžař, tak se mu z dostatečně velké vzdálenosti vyhněte.

Pokud zastavíte na sjezdovce na odpočinek a budete chtít potom pokračovat v jízdě, ujistěte se, že s hora jedoucí lyžaře neohrozíte a nezkřížíte jim cestu. Zastavujte pouze na přehledném místě, každý jezdec jedoucí ze shora vás musí vidět.

Pokud se chystáte zbytek kopce sejít pěšky, držte se při kraji sjezdovky.

Při jízdě dbejte na značení a světelné signalizace.

Pokud dojde ke zranění lyžaře na sjezdovce je vaší povinností mu pomoci.

Než vyrazíte na hory dejte si seřídit, navoskovat a nabrousit lyže (tím budou lépe držet na zledovatělé ploše sjezdovky).

Doporučením je pořídit si přilbu např. V Itálie je pro děti do čtrnácti let povinná.

Kritické dny
Za tyto dny považujeme třetí den lyžování. Někdy může únava nastat už druhý den odpoledne. Během prvního dne si dělejte větší pauzy. U dětí se tato pauza prodlužuje až na půl dne.

Lyže
Liší se délkou a tvarem v závislosti na použití. Lyže sjezdové, slalomové, trikové- jsou určeny pro lyžařskou akrobacii (lyže na skoky a jízdu v boulích, akrobatické lyže), lyže pro rychlostní lyžování ( délka lyží 220-240cm, rychlost až 200km/hodinu), skokanské ( dlouhé až 235cm avšak nesmí skokana přesáhnout o více jak 80cm), běžecké na klasický , volný styl a biatlon.

Klu-ski
Jsou to násady na boty připínající se napevno vázáním. Slouží k sjezdu na svahu a sjezdovkách.Kluski jsou použitelné jen na uježděném, ztvrdlém nebo rolbou upraveném sněhu. Plní funkci jako lyže nebo snowboard. Na trh byly uvedeny na podzim roku 1999. Cena se pohybuje okolo 700Kč za pár.Na náš trh jsou dodávány ve třech barevných variantách- červené, černé a žluté. Dříve byly k dostání v modré barvě. To se díky složitému postupu výroby ometilo a jsou spíše raritou.Král bílé stopy
Anketa od roku 1973 udílená Svazem lyžařů České republiky (SLČR) o nejlepšího českého lyžaře. První vítěz skoku na lyžích byl Rudolf Höhnl. Celkem sedm vítězství si odnesla běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová.

Lyžování v Alpách
Alpy se rozpínají na území Francie, Itálie, Švýcarska, Německa, Rakouska a bývalé Jugoslávie v délce 1 200km. Zaujímají plochu 220 000km², z něhož je 4 140km²pokryto ledem.
Lyžování ve Francii
Leží v nadmořské výšce až 3300m tím umožňují lyžování po většinu roku( od podzimu do začátku května). Lyžařské svahy zařazujeme do nejvyšší kvality, a to nejen v evropském ale i v celosvětovém měřítku.
Lyžování v Itálii
Je považováno za ráj všech lyžařů. Ocení ho jak začínající lyžaři, tak i zkušení a nároční sportovci. Je zde vysoké procento slunečních dní. Mezi nejnavštěvovanější italská zimní střediska patří Val di Sol, Val di Fiemme, Dolomiti Superski, Cortina d'Ampezzo, Kronplatz nebo Alta Badia.
Lyžování v Rakousku
V součastnosti je zde nachází více jak 3 500 moderních lanovek v nadmořské výšce od 550 do 3450 m, 215 areálů, přes 22 000 km lyžařských tratí a 8 ledovcových areálů např.Sölden, Pitztal, Stubaital, Hintertux a Kaunertal ( zde se dá lyžovat i v létě).Zdroj:www.zavodni-lyze.cz, cs.wikipedia.org

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse