D

Dash (deš) - střik

Degustace
- ochutnávání

Dekantování
- přelévání vína do karafy

Demi sec (demisek) - polosuchý, polosladký

Dépot (dépo) - vinný kámen, vysráženina ve víně

Desén - vzor na tkaninách

Desinatér
- výtvarník, zabývající se navrhováním vzorů oděvních textilií

Dessous - spodní prádlo, které mělo v 19. století jedinou podobu: jednalo se o plátěnou košili stejnou pro muže i ženy. Až na konci 19. století začaly dámy nosit hedvábné prádlo. Dnes ženy nosí podprsenky, body nebo korzety, košilky, kombiné či spodničky. Z typů kalhotek jsou stále nejoblíbenější klasické (slipové) do pasu či pod pás. Tanga (stringy) nejsou pod přiléhavým oblečením vidět, protože se přední díl zužuje dozadu v tenký proužek. Populární jsou také boxerky (French boxers), kalhotky s různě dlouhou nohavičkou, zdobené krajkou či výšivkou. Stahovací kalhotky (s dvojitou pružnou sedovou či břišní částí, s delší nohavičkou) významně tvarují silnější ženské postavy.

Destroyed
- úmyslně poničený vzhled oblečení

Digestiv (dyžestyf) - nápoj po jídle podporující trávení

Dinner (dynr) - večeře

Dinner-jacket - anglické označení pro smoking, jde o letní bílý smoking, používaný často v teplých krajích.

Diplomacie - je zastupování státu navenek a vedení jednání v zájmu státu s představiteli jiných suverénních států. Slovo diplomacie má svůj původ v řečtině, kde se slovem diploma označovaly složené (dvojité tabulky), na nichž se zaznamenávaly důležité skutečnosti, vyplývající z jednání. Diplomacie byla zpočátku chápána ad hoc (latinsky - znamená s tímto cílem, pro tento případ), diplomaté tedy cestovali za svým posláním do ciziny s pevně stanoveným cílem a úkolem. Jako první začala italská města vysílat své představitele na delší dobu, a vznikaly první stálé diplomatické mise. Pod tímto souhrnným názvem si dokážeme vybavit velvyslanectví, zastupitelský úřad, ambasádu. Velvyslanci se nejdříve označovali jako magnificus či spectabilis (to proto, že šlo o výjimečné osobnosti po fyzické, ale především duševní stránce). Před třemi staletími se ustálil titul "Excelence", který se používá stále.

Diplomat - dánský plstěný klobouk se zvednutým olemovaným okrajem

Diplomatický protokol - zabývá se formální stránkou mezinárodních vztahů. Jsou to formální pravidla společenského chování ve styku s diplomatickými představiteli cizích zemí, etiketa a ceremoniál uplatňované ve styku s těmito představiteli.

Disco styl - móda pro diskotéku (70. léta minulého století), ovlivněná filmem Horečka sobotní noci s Johnem Travoltou a Olivií Newton. Vyznačovala se především třpytivými, lesklými tkaninami, například látkami z příze s kovovým leskem, lurexovými materiály. Znovu se objevil ve stylu konce 20. století.

Dolce (dolče) - sladký

Doux (dú) - sladký

Dress cod (oblékací kodex) - doporučené firemní kombinace pro muže i ženy

Dry (dráj) - suchý (bez cukru)

Dranžírování - práce s nožem

Dubl - dvojitá tkanina (dvě tkaniny odlišného vzoru a barvy), používaná na dámské a pánské pláště

Džíny - univerzálně použitelné kalhoty pro zlatokopy, zhotovené rodilým Němcem Levim Straussem kolem roku 1850. Z původně pracovního oděvu se od 30. let 20. století začaly nosit v USA i jako oblečení pro volný čas. I když klasický pětikapsový model kalhot je zřejmě věčný, džínový styl nyní zahrnuje nejen kalhoty a bundy, ale také sukně, vesty a rozmanité doplňky.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse