Avokádo

Je to k pláči. Jak je možné, že mezi tolika druhy ovoce a zeleniny bylo právě avokádo, nazývané také aligátoří hruška, degradováno na pouhou dekoraci na talíři, místo aby se s ním zacházelo jako se samostatnou, plně výživnou potravinou?

avokádo

Co je dobré vědět

Musíme ovšem přiznat, že většina avokád, která jsou k dostání na trhu mimo svou původní sezonu, tedy od května do srpna, si často nezaslouží nic lepšího: většinou jsou to nezralé plody bez chuti, které co do vůně a konzistence nemají nic společného s máslově jemnou povahou uzrálého ovoce a jeho lehce oříškovou příchutí.

Sníst samotné avokádo není o nic těžší než rozkrojit hrušku.

Jak se servíruje

V gastronomii je avokádo považováno takříkajíc za přírodní koktejlovou misku: dutina vypeckovaného, podélně rozkrojeného plodu se používá pro nejrůznější náplně, sladké či kyselé, podle čehož se dál samozřejmě řídí i výběr nápojů.

Jak je jíst

Plod rozkrojíme podélně a protisměrným otáčením obou polovin jej zbavíme pecky. Dužinu, pokud je perfektně uzrálá, tedy měkká jako máslo, vyjíme lžičkou až k samotné slupce. Ovoce si přidržujeme druhou rukou (ve které nemáme lžičku). Záleží tedy na tom, jste-li pravák nebo levák.

Alternativa

Kdo se rozhodne avokádo rozkrájet na menší plátky, tomu není rozhodně zakázáno použít nůž a vidličku na ovoce.

Pijeme k tomu

Znalci vína považují za ideální kombinaci jemně ovocné, sametově hebké bílé víno s exotickou vůní.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse