Ukrajina

Flag of Ukraine.svg
Součastná vlajka Ukrajiny od roku 1992
Hlavní město: Kyjev
Rozloha: 603 700km²(44. Na světě)
Počet obyvatel: 46 011 345 (27. na světě r.2007)
Státní zřízení: poloprezidentská republika
Měna: Ukrajinská hřivna (UAH)

Charakteristika: jsou to lidé plní emocí a energie, jazyková blízkost, společná historie
Co nemají příliš v oblibě: povýšené chování
Co mají rádi: zábavu, tanec, písně
Co je typické: boršč, vodka, šašlíky, panenská příroda, živoucí skanzeny

Nachází se ve východní Evropě. Hranice tvoří na východě s Ruskem, na jihozápadě s Moldavskem (včetně neuznaného Podněstří), Rumunskem, na západě s Maďarskem, Slovenskem a Polskem, na severu s Běloruskem. Jižní hranici tvoří Černé a Azovské moře oddělené poloostrovem Krym. Ukrajinská republika získala svoji nezávislost po rozpadu Sovětského svazu( 1991). Ukrajina je druhým největším státem Evropy co se rozlohy týče. První místo zaujímá Rusko. Největší ukrajinská řeka je Dněpr na které leží hlavní město Ukrajiny Kyjev. Ukrajina leží v mírném klimatickém pásu. Průměrná roční teplota se pohybuje na severu +6 °C a na jihu +12 °C. Mají zde poměrně chladné zimy v průměru kolem -10°C s velkým množstvím sněhu.

Velká města: Kyjev (2,67 mil. obyvatel), Charkov (1,47 mil.), Dněpropetrovsk (1,1 mil.), Doněck (1,1 mil.), Oděsa (1,1 mil.)

Památky:
Kyjev-
Sofijský chrám, Michaljovský chrám, pravoslavný klášterní komplex Kyjevskopečerská lávra ( mužský klášter)
Černihiv( rusky Černigov)- komplex chrámů (Spasko-Preobraženský chrám z 11. století, z 12.století Borisoglebský a Uspenský chrám) a významné památky ukrajinského baroka ze 17.-18 století, zachované hradby, brány a stará historická tiskárna.
Perejaslavl Chmelnickij- malebný skanzen, který zachycuje život lidí před pár stoletím
Krym město Feodosia staré město, které láká k návštěvě citadely
Zakarpatsko město Užgorod-pevnost Užhorodský hrad( nachází se zde muzeu fauny a flóry), rusínský skanzen( v jednom z parčíků můžete najít sochu T.G.Masaryka) muzea, kostely, nejdelší lipovou alej v Evropě.

Jídlo a kuchyně:
Jíst v restauraci je pro cizince poměrně levné. Pro místní je to luxus, který si málokdo může dovolit. Vyznačují se svou pestrostí a kvalitou chutí a vůní.
Boršč- jedná se o hustou a vydatnou polévku. Základem je vývar a červená řepa, maso, cibule, zelí, brambory. Pro zjemnění chuti se používá zakysaná smetana. Ukrajinci ho podávají s měkkými bochánky smažené na oleji a potřené česnekem. Boršč považují za národní jídlo.
Pirožki- tradiční recept vyráběný z těsta( nejčastěji kynutého) plněné různými náplněmi.
Syrniki- „tvarohové lívanečky"jsou to malé placičky vyrobené z tvarohového těsta, zdobené marmeládou a smetanou nebo jogurtem
Vareniky- mají několik způsobů podání. Základ tvoří rozmačkané brambory, ke který se se přidává třeba kysané zelí. Podle náplně je servírujeme s osmaženou cibulkou nebo polité zakysanou smetanou.
Šašlyk- jsou to kousky nakládaného masa a cibule na ploché jehlici. Marinuje se ve směsi červeného vína, octa a koření. Jejich příprava je grilováním nad žhavým uhlím. Gril určený pro jejich přípravu se nazývá mangal. Šašlík se podává s různými druhy výrazných omáček.
Doprava:
Autostop
patří mezi nejčastější způsob dopravy. Nahrazuje nefungující veřejnou dopravu. Maršutky jedná se o malé dodávky, které mají v zavazadlovém prostoru namontována sedadla. Přepravují až 8 lidí. Patří mezi nejrychlejší a nejluxusnější způsob dopravy. Nemají pevně stanovené trasy. Taxi na silnici jsou velmi odolné, značky auta žigulík nebo Lada. O ceně přepravy se dá velmi dobře smlouvat. V některých případech lze smluvit 50% z ceny. Autobusy- jezdí zde mnoho autobusů různých velikostí od rozměrů maršrutky až po rozměry naší Karosy. Není ně není velký spoleh. Pokud nestojí na zastávce potřebný počet lidí nezastaví. Funguje zde společnost Autolux (obdoba české Student Agency).Vlaky jsou pohodlnější, levnější a pomalejší než vlaky u nás.
Státní svátky:
1. leden: Nový rok
8. březen: Mezinárodní den žen
1. květen: Svátek práce
9. květen: Den vítězství
28. červen: Den ústavy Ukrajiny
24. srpen: Den nezávislosti Ukrajiny
Jazyk a obyvatelé:
Místní obyvatelstvo je tvořeno převážně rodilými Ukrajinci s početnou ruskou menšinou (přibližně 17 % z celkového počtu obyvatel).Úředním jazykem je ukrajinština. Na východě Ukrajiny a na Krymu se mluví Rusky. Na západě vládne ukrajinština, v Zákarpatí rusínské nářečí. V důsledku rusifikační politiky Sovětského svazu vznikl Suržyk( kombinace ukrajinštiny a ruštiny). Využívá se v severovýchodní a východní části Ukrajiny.
Vánoce na Ukrajině:
Ukrajinské Vánoce neboli Rizdvo se slaví skoro celý leden. Většina věřících na Ukrajině využívá starý juliánský církevní kalendář . V němž vánoční svátky připadají na 6.a 7. ledna až po příchodu nového roku. Svátky trvají prvních dvacet dní až do svátku svatého Jana Křtitele. 6.ledna nastává den Svaté večeře(u nás Štědrý den). Štědrým dnem Sviaty Vechir (Svatý Večer), a nebo také Sviata Vecheria (Svatá Večeře) se na Ukrajině nazývá až 13.leden. 14. ledna je svátek svatého Vasyľa ( příchod nového roku). Dnes se tato tradice udržuje jen na vesnicích. Dárky dětem nenosí Ježíšek, ale Svatý Mikuláš (Nikolas). Ve většině částí Ukrajina lidé o Štědrý večer tvoří tzv. vertep (betlém). Štědrovečerní večeře se skládá z 12 tradičních pokrmů. Jedním z nich je chutný dezert Kuťa. Připravuje se z mléka, tlučené pšenice, máku, sladu nebo medu a oříšků, rozinek apod.,

Zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Ukrajina, /www.clovekvtisni.cz/
tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse