Selfcoaching aneb jak sebemotivací dosáhnout růstu

Chcete dosáhnout svých cílů, ale již delší dobu postrádáte motivaci k tomu udělat potřebné kroky, které zajistí dosažení vašeho vysněného cíle? Nevíte, kde vzít motivaci k posunu vpřed? Staňte se svým vlastním koučem a nalezněte způsoby sebemotivace.

 

Ovládněte své podvědomí

I když ve velké míře si vědomě můžeme říkat různé motivační a pozitivní fráze, tak musíme pochopit, že našim hlavním cílem je změna našeho podvědomí, které tvoří asi 90% základ všech našich emocionálních i mentálních aktivit.

Ze začátku naši cesty za úspěchem neustále narážíme na hluboko skryté vzorce typu - to nedám, to je složité, zde není východisko, jsem slabý, bojím se zodpovědnosti, nesnáším tuhle práci atd. Dokud nepřepíšeme své podvědomé vzorce, tak si neustále sami budeme v životě nevědomky stavět překážky a vytvářet problémy.

 

Informace to jsou sice pěkné, ale jak na to?

Jeden z nejpoužívanějších způsobů je metoda sebe-dotazování neboli uvědomování. Napřed zlepšujeme své pozorovací schopnosti a soustředíme pozornost na naší mysl. Vždy zpozorníme, když si uvědomíme, že si v hlavě říkáme negativní, demotivující fráze. Jakmile nějakou takovou negativní frázi nebo emoci zachytíme, tak se pídíme po jejich původu skrze kladení si otázek – Proč se cítím vystrašený? Proč si říkám, že to nezvládnu? Kde jsem přišel na to, že je to těžké?

Postupně se tak vrátíme do minulosti, do situací, kde nás nějaká silnější osobnost přesvědčila o tom, že jsme neschopní nebo se nám něco nepodařilo a my jsme si pak připadali neschopní a pro náš psychický klid jsme si radši dali pravidlo, že už se o nic podobného nebo nového nebudeme pokoušet.

I když nalezneme příčiny, tak naše práce ještě zdaleka není hotová, teď musíme dané fráze přepsat na pozitivní. Jestli jsme se vrátili do situací vzniku našeho negativního uvažování, tak se v dané představě situace musíme udržet, ale změnit na ni úhel pohledu, začít věci vidět opravdu více světle a reálně.

Jestli jsme např. v situaci, kdy jsme něco pokazili v práci, tak si musíme pouze říct věty typu – ano to bylo mé minulé já. Jsem rád za chybu, kterou jsem udělal, jelikož dnes se z ní mohu poučit a danou práci zvládnout lépe, protože chybovat je lidské. Jakmile dojdeme do bodu, kdy z dané situace máme pozitivní emoce, tak jsme vyhrály.

Možná se do dané situace budeme muset dostat několikrát, ale to nevadí, jelikož některé traumatické zážitky se přepisují skutečně těžce a dlouho, proto si dejme na to dostatek času.

 

Dělejte, co vás baví.

Jestli to se sebemotivací myslíte opravdu vážně, tak se vždy za jakoukoliv cenu budete snažit dělat pouze to, co vás baví.

"Nic není méně produktivní, než snažit se efektivně dělat něco, co byste neměli dělat vůbec." - Peter Drucker

Jak hovoří daný citát, pokud děláte něco, co nejde z vašeho srdce, tak i když vytvoříte kvalitní výsledky, tak vám to radost nepřinese a vy stále budete jako malé dítě, které čeká na sladký bonbón, který se ne a ne dostavit. Pak přichází nespokojenost, frustrace a případně deprese.

Proto se vždy snažte dělat, to co vás baví, a pokud to neděláte, ale máte plán jak to začít dělat, tak si uvědomte, že vaše momentální situace je pouze dočasná a mějte radost už z toho, že se posouváte blíže ke svému snu.

 

Vzdělání otevře nové možnosti a rozšíří obzory

Vědomosti jsou darem, který na vaší cestě začnete čím dál tím více cenit. Vědomosti vám totiž poskytují více a více svobody. Poskytují vám schopnost vše, co děláte, vykonávat lépe a efektivněji. Když jste dostatečně informovaný člověk, tak je vás mnohem těžší vás uchlácholit na nevýhodnou koupi či nabídku a také dokážete druhým lidem dobře poradit a vaše hodnota ve společnosti roste.

Už jen tím, že čtete tento článek o sebemotivaci zjišťujete, jak to dělat lépe. Nepřestávejte, studujte dále. Hledejte si informace, sledujte úspěšné lidi a lidi, kteří dělají to, co vás baví, zapadněte více do oboru, uvidíte, že právě tyhle věci ve vás zažehnou oheň.

 

Plánování je součást realizace

Každý, kdo chce v životě dosáhnout svých snů a najít štěstí se musí naučit plánovat celou cestu a její jednotlivá stanoviště. Pokud o něco opravdu stojíte a chcete to, tak si vytvořte svůj úkolovník a zde si napište, co vše je nutné zařídit, aby se vaše sny mohly stát realitou.

Psaní si úkolů vám přinese hnedka dvě výhody. Jednak budete neustále podvědomě nastaveni na váš konečný cíl, ale také budete moci vidět krásně odškrtaný seznam splněných úkolů, jejichž realizace vám přinese radost. Nebojte se za část splněných úkolů odměňovat případným volnem, návštěvou restaurace s parterem atd. Psychicky se budete cítit vyrovnaní a spokojení. Přepracování ještě nikoho neučinilo šťastným ani úspěšným.

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse