Jak se zbavit nervozity? Pochopte její příčiny!

Rozklepané ruce, sucho v ústech a koktavá řeč, tak lze ve zkratce popsat projevy nervozity, které každý z nás nerad zažívá. Ale co to vlastně ta nervozita je?

 

Stres a nervozita jako nerozluční sourozenci

Nervozita je vlastně akutním projevem zvýšené hladiny stresu, který je v našem životě potřebný a vede nás z pasivní do aktivní pozice. Problém nastává, když je stres dlouhodobý a nervozita nám přerůstá do chronického rázu a stává se součástí naší povahy.

Nervozitu lze v podstatě považovat za komplexní problém, který má hned několik příčin, mezi kterými může být:

- Citlivá povaha

- Hektický a nespořádaný životní styl

- Dlouhodobá vyšší hladina stresu

- Nedostatek důležitých minerálů, vitamínů a jiných látek

- Nedostatek kvalitního spánku

 

Metody odbourání

Jestliže pochopíme příčiny naši nervozity, tak obtížnost řešení velice závisí na převažující příčině. Mnohem snadněji se zbaví člověk nervozity, pokud dlouhodobě trpí menší mírou spánku, ale člověk, který má vysoce citlivou povahu bude nervozitu řešit mnohem obtížněji a dlouhodoběji. Jak si tedy můžeme pomoci v boji s tímto protivníkem?

Dostatek spánku

Každý z nás by měl mít dostatek kvalitního spánku obecně. Za dostatečnou dobu se považuje 8 – 9 hodin. Samozřejmě pokud někdo pár dní spí méně, ale z velké části spi dostatečně, tak zde není komplikace. Problém nastává v případě, když někdo dlouhodobě spí málo, tehdy se v lidském organismu zvyšuje úroveň stresových hormonů, které brání v regeneraci organismu, což při dlouhodobém nedostatku spánku může přejít v různá neurotická onemocnění.

Mentální odpočinek

I když budeme spát dostatečně dlouhou dobu, ale celý den budeme neustále pracovat, tak stále vytváříme prostředí pro vznik nervozity. Mentální odpočinek znamená, že sledujeme naše oblíbené seriály, staráme se o zahrádku či si čteme knížku. Při těchto aktivitách dochází k větší relaxaci nervové soustavy, což se kladně odráží na snížení úrovně nervozity.

Dotahování důležitých úkolů do konce

Nervozita a stres také vznikají díky tomu, že neustále prokrastinujeme a odkládáme vyřešení důležitých úkolů právě proto, že jsme nervózní a plní strachu. Je to jako přetahovaná s lanem, kdy na jedné straně je vaše vůle a na druhé váš strach. Jakmile podlehnete strachu, tak získává do dalších zápasů lepší a lepší pozici. Proto to musíte zarazit včas či případně otočit hru a začít dokončovat opravdu ty nejdůležitější úkoly. Pak snížíte míru stresu a tím i úroveň nervozity.

Správná technika dechu

Na východě velice oblíbena metoda odbourávání stresu a nervozity. Skrze dech můžeme, dle východního učení, ovládat značnou část pochodů a biologických procesů v našem organismu. Mnoho doktorů i psychologů tuto teorii podporuje a sami ji využívají při svých terapiích. Když během stresové situace zklidníme vlastní dech a dáme mu řád, tak přebíráme kontrolu sami nad sebou a dokážeme se lépe soustředit na to, co děláme.

 

Na závěr

Závěrem lze říci, ať už se nacházíte v jakékoliv životní situaci, tak dostatek spánku, kvalitní strava i mentální odpočinek vám pomohou nejenom odbourat stres, ale do života přinést klid a harmonii, která zlepší obecně vaše zdraví.

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse